دوره 7، شماره 3 - ( Autumn 2017 -- 1396 )                   جلد 7 شماره 3 صفحات 123-132 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Eivzi A, Mokhtarinia H. Pilot Design of Ergonomic Bench for the Elderly With Anthropometric Approach. PTJ. 2017; 7 (3) :123-132
URL: http://ptj.uswr.ac.ir/article-1-311-fa.html
عیوضی افسانه، مختاری نیا حمیدرضا. طراحی پایلوت نیمکت ارگونومی برای سالمندان با رویکرد آنتروپومتری. فصلنامه فیزیک درمانی. 1396; 7 (3) :123-132

URL: http://ptj.uswr.ac.ir/article-1-311-fa.html


1- – دانشجوی کارشناسی ارشد ارگونومی، گروه آموزشی ارگونومی ، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران
2-
چکیده:   (72 مشاهده)

چکیده:مقدمه: با رشد جهانی جمعیت سالمندان، افزایش نیازهای افراد سالخورده به فضای عمومی و تفریحی برای آنها یک چالش جدید است. همچنین فضا باید بر اساس اصول ارگونومی طراحی شده تا خطر آسیب را کاهش دهد. با توجه به افزایش جمعیت سالمندان و بالتبع افزایش نیاز به استفاده از فضاهای شهری توسط این گروه از افراد، برای جلوگیری از بروز آسیب تطابق بر اساس اصول ارگونومی، در این گروه سنی ضروری است. هدف از این مطالعه طراحی یک نیمکت ارگونومیک برای سالمندان با استفاده از ابعاد آنتروپومتری آن هاست.
مواد و روش کار: در مطالعه توصیفی حاضر،90 شرکت کننده سالمند، شامل 24 زن و 66 مرد بالای60 سال به صورت نمونه گیری خوشه ای شرکت کردند. 13 بعد آنتروپومتری توسط ارگونومیست آموزش دیده بر مبنای ) ISO(7250-1:2008 اندازه گیری شد. همچنین ابعاد نیمکت های موجود در پارک ها گرفته شد. میزان تناسب بین ابعاد آنتروپومتری سالمندان و ابعاد نیمکت های موجود در پارک ها (n = 100) مقایسه شد. ما همچنین سختی ها و مشکلات نیمکت ها را با استفاده از "تکنیک کارگاه آینده" استخراج کردیم. 45 سالمند به صورت نمونه گیری در دسترس در این کارگاه شرکت کردند و از آن­ها خواسته شد تجربه مشکلاتشان را در طول استفاده از نیمکت­ها بیان کنند. نظرات و پیشنهادات طبقه بندی شده و با درنظر گرفتن اولویت درجه بندی شدند. سپس، با استفاده از نرم افزار CATIA و با توجه به راه حل های استخراج شده، یک نمونه اولیه از نیمکت ارگونومیک مطابق با ابعاد آنتروپومتری سالمند طراحی شد. تجزیه و تحلیل توصیفی و تحلیلی با نرم افزار SPSS 16  انجام شد.
یافته ها: نتایج توصیفی ابعاد آنتروپومتری سالمندان شامل میانگین، انحراف معیار (SD) و صدک و فراوانی، فراوانی تجمعی، درصد، میانگین و انحراف معیار برای ابعاد نیمکت  ارائه شد. نتایج مطالعه حاضر نشان داد که بین عمق نشیمنگاه نیمکت و طول باسن رکبی سالمندان، عرض نشیمنگاه نیمکت با پهنای نشیمنگاه سالمندان و ارتفاع تکیه­گاه پشتی نیمکت با ارتفاع شانه سالمندان اختلاف معنی داری وجود دارد. بین ارتفاع نشیمنگاه نیمکت های بتنی و ارتفاع رکبی و نیز بین ارتفاع تکیه­گاه آرنج نیمکت های آهنی و ارتفاع تکیه­گاه ساعد تفاوت معنی داری وجود نداشت.
نتیجه­گیری: مبلمان نامناسب موجب می­شود که سالمندان در هنگام نشستن پوسچرهای نامطلوب به خود بگیرند (خم شدن زانو، خم شدن تنه، چرخیدن و غیره) .این پوسچرهای غیر طبیعی موجب فشار فیزیکی روی آنها می­شود. توصیه می­شود که یک بانک داده­های آنترپومتری از افراد سالمند ایجاد شود و مبلمان جدید را می توان بر اساس آنها طراحی کرد تا مبلمان قابل تنظیمی داشته باشیم.
 

متن کامل [PDF 713 kb]   (26 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فیزیک درمانی- نشریه تخصصی فیزیوتراپی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Physical Treatments - Specific Physical Therapy Journal

Designed & Developed by : Yektaweb