دوره 7، شماره 2 - ( Summer 2017 -- 1396 )                   جلد 7 شماره 2 صفحات 71-78 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Naderi S, Mohammadipour F, Amir Seyfaddini M R. Kinematics of Lower Extremity During Forward and Backward Walking on Different Gradients. PTJ. 2017; 7 (2) :71-78
URL: http://ptj.uswr.ac.ir/article-1-244-fa.html
نادری ساسان، محمدی پور فریبرز، امیر سیف الدینی محمدرضا. مقایسه کینماتیک اندام تحتانی هنگام راه رفتن به سمت جلو و عقب بر شیب های مختلف. فصلنامه فیزیک درمانی. 1396; 7 (2) :71-78

URL: http://ptj.uswr.ac.ir/article-1-244-fa.html


1- کارشناس ارشد بیومکانیک ورزشی دانشگاه شهید باهنر کرمان
2- استادیار دانشگاه شهید باهنر کرمان
3- دانشیار دانشگاه شهید باهنر کرمان
چکیده:   (41 مشاهده)

هدف: راه رفتن به سمت جلو و راه رفتن به سمت عقب بر شیب­ های مختلف از پرکاربردترین تمرینات برای بازتوانی اندام تحتانی محسوب می­ شوند. با اینحال تحقیقات محدودی در مورد آنالیز سه بعدی اندام تحتانی و بررسی وضعیت مفصل زانو هنگام راه رفتن به سمت جلو و عقب بر شیب­ های مختلف وجود دارد. از اینرو، هدف تحقیق حاضر بررسی کینماتیک مفاصل اندام تحتانی هنگام راه رفتن به سمت جلو و عقب بر شیب ­های رو به بالا و رو به پایین بود.

روش بررسی: 16 آزمودنی مرد سالم با میانگین سنی 5/2±4/22 سال، برای شرکت در این تحقیق داوطلب شدند. راه رفتن آزمودنی­ ها به سمت جلو و عقب  با سرعت خودانتخابی و بر شیب­ های مختلف تردمیل (5/7-، صفر، 5+ و 10+ درصد) با استفاده سیستم سه­ بعدی آنالیز حرکت مورد ارزیابی قرار گرفت. برای تجزیه و تحلیل آماری داده ­ها از آزمون تی-همبسته و آزمون آنالیز مکرر واریانس استفاده شد (05/0p<).

یافته­ ها: نتایج تحقیق حاضر نشان­ دهنده تفاوت معنی ­دار در اکثر پارامترهای زاویه ­ای بررسی شده در صفحه ساجیتال، بین راه رفتن به سمت جلو و راه رفتن به سمت عقب بود. ولی در مورد زاویه زانو در صفحه فرونتال در اکثر پارامترهای بررسی شده تفاوت معنی­ داری بین راه رفتن به سمت جلو و راه رفتن به سمت عقب وجود نداشت.

نتیجه ­گیری:بر اساس نتایج بدست آمده، راه رفتن به سمت جلو بر شیب­ های رو به بالا و راه رفتن به سمت عقب بر شیب­ های رو به پایین موجب کاهش زاویه واروس زانو می­ شود. از اینرو راه رفتن به سمت جلو بر شیب­ های رو به بالا و راه رفتن به سمت عقب بر شیب­ های رو به پایین احتمالاً می­تواند فعالیت جسمانی مناسبی جهت کاهش بارهای وارد شده به کمپارتمان داخلی مفصل زانو باشد.

متن کامل [PDF 1679 kb]   (3 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فیزیک درمانی- نشریه تخصصی فیزیوتراپی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Physical Treatments - Specific Physical Therapy Journal

Designed & Developed by : Yektaweb